Uprawa koniczyny perskiej bez tajemnic

0
1582
Persian clover (Trifolium resupinatum) (Persian clover
Koniczyna perska to roślina miododajna, którą wykorzystuje się przede wszystkim jako składnik mieszanki traw na pastwiska dla zwierząt hodowlanych. Choć rośliny motylkowe, do których zalicza się ten gatunek, są w Polsce bardzo popularne, warto pamiętać, że każda odmiana ma inne wymagania dotyczące rodzaju gleby, ilości wody oraz temperatury. Dowiedz się, jak to wygląda uprawa koniczyny perskiej.

Charakterystyka i odmiany

Koniczyna perska rośnie na wysokość od 40 do 70 cm. Charakteryzuje się mocno rozgałęzionymi, ale cienki łodygami, natomiast liście są niewielkie, o owalnym kształcie. Koniczyna perska ma korzeń palowy – krótki, z licznymi rozgałęzieniami. Płytki system korzeniowy sprawia, że jest to roślina nieodporna na upały i suszę. Kwiatostany mają postać główki osadzonej na cienkich szypułkach. Ich kolory mogą być różne – występuje ubarwienie od białego, poprzez bladoróżowy, aż po intensywnie purpurowo-fioletowe kwiaty. Warto wspomnieć o wysokiej miododajności, którą cechują się kwiaty koniczyny – podkreśla ekspert z Małopolskiej Hodowli Roślin.

Zgodnie z krajowym rejestrem zajmującym się gromadzeniem informacji o gatunkach roślin, w Polsce zarejestrowana jest jedna odmiana koniczyny perskiej o nazwie Accadia, która pochodzi od włoskiego hodowcy. W sprzedaży występują również inne odmiany, m.in. Gorby, Celtico.

Wymagania hodowlane koniczyny perskiej

Koniczyna perska w formie dzikiej rośnie w krajach śródziemnomorskich, dlatego też tamtejszy klimat jest dla niej najbardziej sprzyjający. Jest to roślina o sporych wymaganiach dotyczących ilości wody, temperatury oraz ilości światła. Koniczyna to roślina dnia długiego, co oznacza, że kwitnienie ma miejsce tylko wtedy, gdy okres światła (czyli długość dnia) przekroczy określoną wartość. Najszybciej rośnie wtedy, kiedy wysoka temperatura połączona jest z dużą ilością opadów. W takich warunkach można zebrać aż 5 pokosów w sezonie.

Jeśli planujesz uprawę koniczyny perskiej, sprawdź jakość gruntu. Roślina ta najlepiej rośnie na glebach pszenicznych i żytnich należących do kompleksu dobrego i bardzo dobrego. Nadaje się także do uprawy w kompleksach zbożowo-pastewnych o dużej zawartości wody w glebie.

Siew musi nastąpić w określonym terminie, który każdego roku może być nieco inny ze względu na panujące warunki atmosferyczne, jednak zwykle ma to miejsce na początku kwietnia. Roślina ta pozostaje na polu przez około 2-3 lata. Warto wiedzieć, że nasiona koniczny perskiej można kupować stacjonarnie, ale także sklepach on-line. Warto wybrać zaufanego hodowcę, które zagwarantuje wysoką jakość produktu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.