Lampa do ciągnika – jaka powinna być?

0
625

Z całą pewnością, każdy rolnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję w rolniku pełnią lampy. Mają one przede wszystkim pozytywny wpływ na bezpieczeństwo, jednak również zwiększają komfort wykonywanych prac. Nigdy nie można wybierać lampy do ciągnika w sposób wypadkowy, ponieważ może mieć to negatywne konsekwencje. Warto przy wyborze pod uwagę brać elementy, takie jak moc światła, to czy jest ono przyjazne dla oczu, zapotrzebowanie na prąd oraz żywotność lampy. 

Zadania lampy do ciągnika

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że lampy do ciągnika mają więcej zadań niż oświetlenie, które stosowane jest w samochodach osobowych. Mianowicie muszą one umożliwić sprawne poruszanie się po jezdniach, jak również ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej widoczności przy wykonywaniu różnych prac. Trudne zadanie mają reflektory, gdyż są one używane przez cały rok w różnych warunkach pogodowych. Przede wszystkim, lampa do ciągnika musi być szczelna, żeby do jej wnętrza nie dostawała się wilgoć. Ponadto musi mieć bardzo dobrą konstrukcję obudowy, która będzie gwarantowała zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niezbędną cechą jest emitowanie dostatecznie jasnego strumienia świetlnego. Taka lampa powinna być do tego odporna na wstrząsy oraz ekonomiczna.

Oświetlenie ciągnika – halogenowe czy ledowe?

Teraz na rynku mamy dostępne dwa typy oświetlenia przeznaczonego do maszyn rolniczych. Pierwsze, to standardowe lampy halogenowe, które występują głównie w starszych ciągnikach. Ich głównymi zaletami są długa żywotność oraz jasne światło. Jednakże zaważyć można, że coraz więcej rolników decyduje się obecnie na lampy LED. Tym, co je wyróżnia, jest niezwykła efektywność energetyczna, jak również zdecydowanie wyższa niż w światłach halogenowych moc. Dzięki temu, że lampy te są bardziej wydajne, to oświetlenie miejsca pracy jest lepsze. Ponadto, lampy LED generują niezwykle jasne światło, dzięki czemu można bez problemu zauważyć wszelkie szczegóły. Do tego, lampy LED są bardziej odporne na wstrząsy.

Jak wybrać ledową lampę do ciągnika?

Obecnie znajdziemy naprawdę niezwykle szeroki wybór lamp ledowych, przeznaczonych do ciągników. Mają one różny kształt i odmienną moc. Wybór danej lampy zależy od tego, jakim modelem ciągnika dysponujemy. Dzięki temu, że lampy różnią się mocą, to jesteśmy w stanie dopasować parametry oświetlenia do indywidualnych preferencji osoby, która będzie z ciągnika korzystała. Lampy LED do ciągnika, przede wszystkim mają za zadanie ułatwienie pracy, więc warto wybierać produkty od sprawdzonych producentów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.